معرفی انواع سفره عقد

by سفره عقد in سپتامبر 14, 2019

معرفی انواع سفره عقد

امروز در سایت سفره عقد قصد داریم به سوالات شما کاربران گرامی که پرسیده بودید سفره عقد چه اجزایی دارد؟ و آیا خارجی ها سفره عقد دارند؟ پاسخ دهیم و همینطور در مورد انواع سفره عقد صحبت کنیم. امیدواریم مطالب این صفحه برای شما مفید باشد.

سفره عقد چیست؟

سفره عقد یک سفره سنتی ایرانی است که زمانی که مراسم عقد برگزار می شود پهن می کنند و عروس و داماد بالای سفره و بزرگترها اطراف آن می نشینند تا مراسم آیینی عقد انجام شود. پهن کردن سفره عقد در ایران به زمان زرتشتیان بر میگردد که به آن سفره گواه می گفتند. این سفره بیشتر به رنگ سفید مرسوم است تا نشانه سپید بختی برای عروس و داماد باشد.

همچنین بخوانید: معرفی انواع لباس عروس

سفره عقد به انگلیسی چه می شود؟

سفره عقد در زبان انگلیسی به table wedding ترجمه می شود.

معرفی انواع سفره عقد - سفره عقد مدرن - سفره عقد سنتی - سفره عقد جدید

معرفی انواع سفره عقد – سفره عقد مدرن – سفره عقد سنتی – سفره عقد جدید

سفره عقد چه اجزایی دارد؟

با گذشت زمان سفره های عقد بسیار تغییر کرده و برای زیبایی آن اجزای زیادی به آن اضافه شده اما در حقیقت هرکدام از وسایلی که از قدیم رسم بوده و بر سر سفره عقد می گذارند، معنی خاص و نشانه ای دارد. در ادامه به معرفی اجزای سفره عقد و دلیل وجودش بر روی این سفره زیبا می پردازیم.

قرآن مجید

کتاب خدا را بر سر سفره قرار می دهند به این منظور که در محضر خدا عهد و پیمان زناشویی را میندند.

آینه

آینه را بر سر سفره و رو به روی عروس و داماد قرار می دهند تا عروس و داماد در آن نگاه کنند و دلهایشان نسبت به هم صاف و زلال باشد.

یک جفت شمعدان

وجود شمعدان با شمع های روشن نشانه روشنایی و گرمی در پیوند عروس و داماد می باشد.

مهر و جانماز

گذاشتن  مهر و جانماز به منزله داشتن ایمان قوی است.

نقل و سکه و شاخه نبات

نقل را برای شیرین کامی زندگی و سکه را برای آرزوی روزی زیاد روی سفره عقد قرار می دهند. شاخه نبات نیز به منظور تداوم یک زندگی شیرین بر روی سفره می گذارند.

تخم مرغ

تخم مرغ نماد تولد است و گذاشتن آن بر روی سفرخ عقد به معنای تداوم نسل عروس و داماد می باشد.

نان و پنیر و سبزی

سبزی به نشان شادابی و طراوت و نمادی از زیبایی به شمار می رود و نان و پنیر نیز به منظور وسعت رزق در سفره قرار می دهند.

میوه

گذاشتن میوه بر روی سفره عقد نشان از نعمت های الهی دارد و آرزوی زندگی پر از موهبت های خدا

گردو و بادام و فندق

گردو و بادام و فندق را به منظور گسترده بودن سفره عقد قرار می دهند و گردو نیز نماد آرزوی طول عمر برای عروس و داماد می باشد.

جا حلقه ای

حلقه های عروس و داماد را در جعبه های مخصوص قرار می دهند و رو به روی عروس و داماد می گذارند تا بعد از خوانده شدن خطبه عقد، حلقه های ازدواج را دستشان کنند.

خونچه نان و اسپند

خونچه به معنای سفره کوچک است که معمولا در طبق هایی قرار می گیرد و نان که به نیت برکت زندگی است در آن قرار می دهند. اسپند نیز که در آغاز مراسم دود نیز می کنند به منظور دور ماندن از چشم بد بر روی سفره قرار می گیرد.

کله قند و عسل

دو کله قند یک شکل و تزیین شده بر روی سفره می گذارند و در زمان خواندن خطبه عقد بر روی سر عروس و داماد می سابند به نیت بارش شیرین بر روی زندگیشان.

عسل را نیز بعد از مراسم عقد و بله گرفتن از عروس، به دستشان می دهند تا در دهان هم بگذارند و آغاز زندگیشان را با شیرینی شروع کنند.

همچنین بخوانید: معرفی انواع حلقه ازدواج

انواع سفره عقد کدامند؟

چیدمان سفره عقد یک اصل کلی دارد که گذاشتن اجزای اصلی این سفره است که پیش تر در مورد آن برای شما توضیحات لازم را دادیم. اما اینکه زمینه سفره عقد چگونه باشد کاملا به خود عروس و داماد بستگی دارد.
 با گذشت زمان و طراحی های جالب برای سفره عقد، عروس و داماد مجبور نیستند که از یک سبک خاصی پیروی کنند و میتوانند به راحتی از بین منوهایی که وجود دارد یک سفره عقد متناسب با سلیقه خود انتخاب کنند. در ادامه انواع سفره عقد را به شما معرفی می کنیم

سفره عقد سنتی
سفره عقد کلاسیک
سفره عقد مدرن
سفره عقد طبقاتی
سفره عقد شیشه ای
سفره عقد مدل آکواریوم
سفره عقد با زمینه گل
سفره عقد کریستالی
سفره عقد توری
سفره عقد آیینه ای
سفره عقد چوبی
سفره عقد پله ای
سفره عقد رنگی

 

Leave a Reply